Novinky

Uložte bicykel na zimný spánok

05.11.2018

Tešíme sa, ak ste na vašom bajku prežili sezónu plnú dobrodružstiev a najazdili veľa kilometrov. Nezabudnite však na správne zazimovanie, aby ste mohli tú novú odštartovať naplno a bez zbytočných nákladov. Ak sa o bajk pred uložením dobre postaráte, po zimnom spánku ho oveľa rýchlejšie prebudíte k životu. Naši traja technici vám poradia, ako na to.

Čo doporučujete v rámci servisu pred zimným uskladnením?

Najdôležitejšie je bicykel pred uskladnením poriadne vyčistiť, zamerať sa na miesta, kde sa najviac hromadí mazivo a špina. V prípade, že bicykel nemá väčšie vady, stačia jednoduché úkony, ako utrieť prebytočnú vodu po umývaní a časti bicykla ošetriť vhodnými prípravkami, aby sme predišli možným problémom a hrdzaveniu. Kabeláž a reťaz premažeme vhodným mazivom a tesnenia odpružených komponentov ošetríme silikónovým olejom. Ak však na bicykli badáte väčšie problémy a často jazdíte v zhoršených podmienkach, oplatí sa priniesť ho do servisu. Tam vám skontrolujú aj znečistenie ložísk nábojov, stredového a hlavového zloženia, vycentrujú kolesá a v prípade potreby vymenia staré opotrebované súčiastky.


Prečo je lepšie dať bajk do servisu pred zazimovaním a nie až tesne pred sezónou?

S končiacou sezónou majú mechanici viac času a vášmu bicyklu sa tak môžu naplno venovať. Čakacie doby servisu sú omnoho kratšie, a medzitým, čo ostatní budú zisťovať, aké škody na ich bajkoch napáchalo nesprávne zazimovanie, vy sa už budete veselo bicyklovať. Naopak, pri servisovaní pred sezónou, s prvými teplými lúčmi slnka, sú už väčšinou dielne mechanikov plne vyťažené a servis trvá dlhšie. Tiež sa na bicykli môžu objaviť vady spôsobené nesprávnym zazimovaním, čo servis vášho bicykla skomplikuje a predĺži.

Ako správne uskladniť na zimu bajk?

Miesto, kde bicykel uskladníme, by malo byť suché, zvýšená vlhkosť neprospieva súčiastkám bicykla. Taktiež si odradíme na najmenšie pastorky, ako vpredu, tak aj vzadu, čim uvoľníme napätie v pružinách prehadzovačov a tiež spustíme tlak v pneumatikách. V prípade vzduchových odpružených komponentov – vidlica/tlmič, môžeme tiež ubrať tlak. Ideálne je, ak bicykel môžeme zavesiť, nezáleží, v akej polohe.