Novinky

Ako správne vybrať detský bicykel?

29.05.2019

Kupujete prvý bicykel a neviete, čo všetko je pri výbere dôležité? Alebo má Vaše dieťa prvé cyklistické dobrodružstvá už za sebou, z bicykla vyrástlo a potrebujete nový? Naši Green Bike odborníci pripravili pár rád a tipov, čo je vhodné pri kúpe detského bicykla zohľadniť:

Veľkosť bicykla

Pri kúpe bicykla sa stretnete s označením veľkosti 12 až 26 palcov. Toto číslo označuje veľkosť kolies v palcoch, nie celkovú veľkosť bicykla. Prehľadnú tabuľku, ktorá Vám pomôže pri výbere správnej veľkosti nájdete na konci článku. Najdôležitejším kritériom však je, aby dieťa dosiahlo zo sedadla na zem. Dieťaťu nesmie prekážať ani výška horného rámu, keď sa na zem postaví oboma nohami.

Váha bicykla

Detský bicykel by mal byť pre dieťa dobre ovládateľný a ľahký. Platí tu vlastne jednoduchý výpočet. Ak dieťa váži 16 kíl a bicykel má 12 kíl, je to rovnaké, ako by sa 70 kilový dospelý snažil jazdiť na 50 kilovom bicykli. Kvalitný a ľahký bicykel znamená pre dieťa jednoduchú ovládateľnosť, väčšiu efektivitu a radosť z jazdy.  

Často sa stáva, že dospelý musí odniesť bicykel aj dieťa. S ľahkým bicyklom bude ľahšia aj detská veta: „Ale ja už mám unavené nožičky.“

Pohodlie

Deti rýchlo rastú. Určite oceníte, ak bude mať bicykel nastaviteľnú výšku sedadla a riadidiel podľa meniacich sa potrieb dieťaťa. V prípade, že kupujete bicykel s brzdami a „prehadzovačkou“ na riadidlách, dôležitá je opäť ľahká ovládateľnosť. Detské ruky sú menšie a slabšie ako ruky dospelého. Brzdy a „prehadzovačka“ musia byť citlivé a dobre nastavené.

Pri najmenších cyklistoch treba myslieť na pomocné kolieska, pedálovú protišľapnú zadnú brzdu a krytú reťaz.

Bezpečnosť

K detskému bicyklu neodmysliteľne patrí detská cyklo prilba a reflexné prvky.

Širokú ponuku detských bicyklov a kompletný doplnkový cyklo sortiment nájdete v oboch našich predajniach. Navštívte nás v kamennej Green Bike predajni. Radi Vám poradíme a vyberieme ten najvhodnejší bicykel pre Vaše dieťa.

Tabuľka veľkostí